Eksponaty „Leonardo”

OPIS STANOWISK MULTIMEDIALNYCH

Autoportret Leonarda

Multimedialna wersja domniemanego autoportretu Leonarda da Vinci. Na stanowisku możemy podziwiać, jak rysunek wyglądał w chwili ukończenia go przez Leonarda, a także jak wygląda dziś. Dotykowy ekran pozwala na włączenie lektora, który omawia wszystkie szczegóły, a także na przybliżenie rysunku, dzięki czemu możemy go obejrzeć w dużym powiększeniu. Zapoznajemy się z historią tego niezwykłego i tajemniczego dzieła Leonarda. Czy rzeczywiście postać na portrecie to wizerunek mistrza?

Wielki latawiec

Możliwość latania od zawsze fascynowała Leonarda. Robił wszystko, aby człowiek mógł wzbić się w powietrze jak ptak. Na stanowisku można zapoznać się z zasadą działania maszyny latającej Leonarda, skonstruować ją z poszczególnych elementów, a także zobaczyć, jak w manuskrypcie wyglądał projekt wielkiego latawca, zaprojektowany przez samego mistrza. Dzięki urządzeniu możemy także obracać maszyną tak, by można ją było obejrzeć z każdej strony.

Kodeks Atlantycki

Zbiór notatek Leonarda da Vinci zawierający tysiące projektów, zapisków i rysunków. Stanowisko, na którym można zapoznać się z życiorysem Leonarda da Vinci, historią Kodeksu Atlantyckiego, a także zobaczyć strony manuskryptu z poszczególnymi projektami maszyn. Kodeks umożliwia również odtworzenie projektów Leonarda w technice 3D oraz zapoznanie się z zasadami działania urządzeń dzięki symulacjom video. Widz ma możliwość przewracania pojedynczych stron Kodeksu, a także jednoczesną obserwację wielu projektów w tym samym momencie.

Dama z gronostajem

Multimedialny obraz Damy z gronostajem, jedynego dzieła Leonarda, które znajduje się w Polsce. Projekt wykonany na specjalne zamówienie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Dzięki temu, możemy zapoznać się nie tylko z historią powstania tego dzieła, ale także z wątkiem miłosnym łączącym Cecylię Gallerani, namalowaną na portrecie, z księciem Mediolanu, Ludwikiem Sforzą, który ten portret zamówił u Leonarda. Stanowisko multimedialne umożliwia obserwację obrazu oraz obracanie go o 360°. Dotykowy ekran znacznie uatrakcyjnia cały eksponat, pozwalając na poruszanie bohaterów portretu (Cecylia głaszcze gronostaja, ziewa i mruga). Użytkownik odkrywa także kilka ciekawostek związanych z dziełem Leonarda, dotyczących np. charakteru gronostaja, czy sposobu malowania portretów w tamtych czasach.

Wehikuł czasu

Stanowisko multimedialne ukazujące perpetuum mobile projektu Leonarda. Użytkownik zapoznaje się z notatkami Leonarda na temat sposobu skonstruowania tego urządzenia, materiałów potrzebnych do jego budowy oraz szczegółowym opisem zasady działania maszyny, która miała w nieskończoność odmierzać czas (stąd też jej nazwa). Dotykowy ekran pozwala na samodzielne skonstruowanie wehikułu czasu, uruchomienie go, a także na obrócenie go o 360°.

 

EKSPONATY LEONARDO

Modele fizyczne:

 1. Ptak sterowany linkami
 2. Łódź łopatkowa
 3. Most obrotowy
 4. Podwójny żuraw
 5. Most samonośny
 6. Samochód robot

  Stanowiska multimedialne:

 1. Wielki latawiec
 2. Autoportret
 3. Kodeks Atlantycki
 4. Dama z gronostajem
 5. Wehikuł czasu
cn_checiny004
cn_checiny008
cn_checiny010
cn_checiny011
cn_checiny012
cn_checiny020
cn_checiny023
cn_checiny024
cn_checiny025
cn_checiny027
cn_checiny034
cn_checiny043
cn_checiny045
cn_checiny047
cn_checiny052
cn_checiny057
cn_checiny065